चीनले भन्यो, भारतले उत्तेजक व्यवहार गर्नु हुँदैन, तुरुन्त सेना फिर्ता लिनु पर्छ

प्रकाशित मिति : September 1, 2020


काठमाडौं । चीनले भारतलाई उत्तेजक भनाईलाई रोक्न र वास्तविक नियन्त्रण रेखा वा एलएसीको गलत उल्लंघन गरेका सैनिकहरूलाई तुरुन्त फिर्ता लिन आग्रह गरेको छ । चीनको आधिकारिक अखबार ग्लोबल टाइम्सका अनुसार चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता हुआ चुनिथष्लनले मंगलबार आफ्नो प्रेस वार्तामा यस्तो बताएका हुन् । उनले यो पनि दावी गरे कि चीनले कुनै देशको एक इन्च जग्गा पनि कब्जा गरेको छैन ।
हुआले भने, “चीनले कहिले पनि कुनै झगडा वा द्वन्द्व पैदा गरेको छैन न त यसले कुनै देशको एक इन्च जग्गा ओगटेको छ । चिनियाँ सेनाले यो रेखा कहिल्यै पार गरेको छैन । सायद त्यहाँ सञ्चारको मुद्दा छ ।”

यसभन्दा अघि भारतमा चिनियाँ दूतावासले पनि भनेको थियो भारतीय सैनिकले वास्तविक नियन्त्रण रेखा (एलएसी) मा बिभिन्न ठाउँहरूबाट अवैध रूपमा सीमा पार गरेको थियो । चिनियाँ दूतावासले ट्वीट गरी यसको बारेमा जानकारी दिएको छ । दूतावासले भन्यो, “चीनले भारतलाई औपचारिक रुपमा सीमा सेनालाई नियन्त्रण गर्न आग्रह गरेको छ ।”

यसका साथै चिनियाँ दूतावासले पनि आफ्नो वेबसाइटको स्क्रिनशट राखेको छ जसमा यो भनिन्छ कि दूतावासका प्रवक्ता जी रयलनले उक्त जानकारी मिडियालाई भारत–चीन सीमा स्थितिको बारेमा जानकारी दिएका थिए ।

उनले पंन्गोंग त्सोको दक्षिणी तर्फ रहेको भारतीय सैनिकहरूको गैरकानूनी प्रवेशको बारेमा प्रश्नहरू सोधिएको थियो । यसको जवाफमा उनले भने कि अगस्ट ३१ मा भारतीय सैनिकहरूले भारत र चीन बीचको सम्झौताको उल्लंघन गरेको भनेको थियो ।

भारतले पंन्गोंग त्सोको दक्षिणी सिमाना र पश्चिमी क्षेत्रमा रेकिन पासको नजिकैको सीमा उल्लंघन गरेको छ । भारतको यो उत्तेजक कार्यले सीमामा तनाव बढाएको छ । चीनले भारतलाई सीमामा सेना नियन्त्रण गर्ने, प्रतिबद्धताहरूको सम्मान गर्ने, सीमा पार गर्ने अवैध सेनालाई फिर्ता लिने र तनाव बढाउने कुनै पनि कारवाही रोक्न आग्रह गरेको छ ।

उही समयमा, भारतको राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजीत डोभालले भारत–चीन सीमामा शीर्ष अधिकारीहरूसँगको अवस्थाको समीक्षा गरेका छन् । रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहले आज यस सम्बन्धमा उच्चस्तरीय बैठक पनि बोलाउन सक्छ ।

यसभन्दा पहिले भारत सरकारले सोमबार चीनको सैनिकले पूर्वी लद्दाखमा सीमा सम्झौताको उल्लघंन गरेको कुरा भनेको थियो । सरकारले भनेको थियो कि चिनियाँ सैनिकहरूले उत्तेजक कदमहरू चाल्दा बाहिरी इलाकामा यथास्थिति परिवर्तन गर्ने प्रयास गरे तर भारतीय सैनिकहरूले उनीहरूलाई रोके । भारतीय सेना वार्ताबाट शान्ति पुनस्र्थापनाको पक्षमा छ तर यसको साथसाथै आफ्नो क्षेत्रको अखण्डतालाई जोगाउन पनि प्रतिबद्ध छ ।

भारतीय सेनाको बयान पीआईबीले जारी गरेको छ । भारतीय सेनाका अनुसार यो झगडा २९–३० अगस्टको रातमा भएको थियो । यद्यपि चीनले सेनाले एलएसी पार गरेको खबरलाई अस्वीकार गरेको छ ।

भारत र चीन बीच ३५०० किलोमिटर सीमा छ, र दुवै देशहरू अहिलेको सीमा अवस्थाको बारेमा सहमत छैनन् । यस देशमा १९६२ मा युद्ध पनि भएको थियो ।

यसभन्दा पहिले जून १५ जुन मा लद्दाखको गाल्भान उपत्यकामा दुई देशका सैनिकहरू बीच हिंसात्मक झडप भएको थियो र २० भारतीय सैनिकहरू त्यसमा मरेका थिए । त्यसबेलादेखि दुई देशका बीच वार्ता भइरहेको छ, तर अझै तनाव अझै छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

स्वर्गद्वारीमा जन्मियो अचम्मको बच्चा , उपचार गर्ने पैसा नभएर निराश भइ फर्किन बाध्य

प्यूठानको स्वर्गद्वारी नगरपालिकाका एक महिलाले अचम्मको बच्चा जन्माएकि छिन। स्वर्गद्वारी नगरपालिका वडा नं ३ जलूकेकी

आज पोखरामा

Humanity First२० वर्ष अगाडी देखी सडकमा बास गर्दै डुली हिड्ने आमाको उद्दार@ मानवसेवा आश्रम शाखा

१३ बर्षदेखी जेनिशा तामाङ्गलाई हेर्नुहोस

आज काठमान्डूको अनामनगरमा एउटा कोठा भित्र बस्ने जेनिसा तामांङ्गको उद्दार भएको छ १३ बर्ष पुगेकी

नेपाली महिलाको भारतमा को ठी, यसरी पक्राउ परिन् चमेली

काठमाडौं- नेपाली महिलाले भारतमा पुगेर कोठी सञ्चालन गरेको फेला परेको छ । उनले नेपालबाट महिलालाई

ताजा अपडेट