स्थानीयतहमा आवश्यक कानुन नबने सम्मबजार अनुगमन प्रभावकारी हुन नसक्ने

प्रकाशित मिति : September 4, 2020


काठमाण्डौं । उपभोक्ताहित संरक्षण मञ्चका अध्यक्ष तथा अधिवक्ता ज्योति बानियाँले स्थानीयतहमा कानुनबन्नन सक्दाबजार अनुगमन प्रभावकारी हुननसकेको बताएका छन् ।

नेपाल आर्थिक पत्रकार समाज (सेजन) ले शुक्रबार आयोजना गरेको सेजन अर्थनीति बहस अन्तर्गत उपभोक्ता अधिकार सम्बन्धी कार्यक्रममा बानियाँले उक्त विचार व्यक्त गरेकाहुन् ।

सन् १९३२ मा संयुक्तअधिराज्यमा सर्वसाधारणले बियर उपभोग गर्दाका बखत देखा परेको समस्यालाई लिएर शुरु भएको उपभोक्ताहित र अधिकार संरक्षणको कानुनी व्यवस्थाको अपरिहार्यता हालका दिनमा झन् बढ्दै गएको बानियाँको भनाइ छ । नेपालमा यस किसिमको कानुनी व्यवस्था सशक्त भइनसकेको भएता पनि यसको लागि जग बनेको तथाउपभोक्ता अधिकार सम्बन्धी बहस् शुरुवातभएको उनले बताए ।

सन् १९८५ मा संयुक्त राष्ट्र् संघले उपभोक्ताहित र अधिकार सम्बन्धी प्रोटोकलजारी गरे पश्चात् नेपालमा पनि वि सं २०५४ / २०७५ मा उपभोक्ता ऐन बनेको उल्लेख गर्दै हाल संविधानले नै उपभोक्ता अधिकारलाई मौलिकहकका रुपमा स्थापित गरेको उनले बताए ।“तर संविधानको मर्म अनुरुप स्थानीयतहमा आवश्यक कानुन बन्नन सक्दा उपभोक्ताको अधिकार अझै सुनिश्चितहुन सकेको छैन ।”

नगरपालिका मेयर, उपमेयर लगायतका माथिल्लो ओहदाका व्यक्तिले बजार भ्रमण गर्दैमा अनुगमन प्रभावकारी नहुने उनको दाबी थियो ।

संविधानले प्रत्येक वस्तु र सेवाको गुणस्तरको मानक तोक्न भनेको उल्लेख गर्दै अब राज्यले गुणस्तरको मानक घोषणा गर्नुपर्ने बताए । यदि मानक परिभाषित नभएमा उक्त वस्तु र सेवा संविधानको पहिचान अनुरुपनहुने उनको भनाइथियो । संविधानले क्षतिपूर्तिको हकपनि सुरक्षित गरेको बताउँदै तदनुरुपको कार्यान्वयनभने नभएको जनाए ।

अबको मुख्य लडाईं भनेको बजार, वातावरण र प्रविधिको लडाईं भएको उनको भनाइथियो । हाल नेपालको परिप्रेक्ष्यमाबजार उपभोक्ता लुटिने माध्यमबनिरहेको बताउँदै यसकामुख्य सातकारण रहेको उनले बताए । संविधानमा उल्लेखित व्यवस्था कार्यान्वयन हुन नसक्नु मुख्य व्यवधान भएको जनाउँदै स्थानीयबजार व्यवस्थापन ऐनजारी गर्न नसक्नुलाई मुख्य समस्याको जड रहेको बताए । यसले बजार नियमनमाप्रभावकारी भूमिका खेल्न सक्ने माहाल सम्म जम्मा ७ वटा स्थानीय सरकारले मात्र यो कानुनको घोषणा गर्न सकेको उनको भनाइथियो । यीमध्ये दमक, कलैया, भीमेश्वर, वालिङ, तानसेन, वीरेन्द्रनगर र टीकापुर रहेका छन् ।

यस अन्तर्गत उपमेयरको अध्यक्षतामा बनेको समितिले बजार अनुगमनगर्ने, बजार व्यवस्थापनगर्ने लगायत बजार सम्बन्धित सबै कुराको निगरानीगर्ने कुरा पर्दछन् । यसले बजार व्यवस्थापनको लागिआवश्यक बजेट प्रत्यायोजन गर्नेदेखि बजार सर्वेक्षणको काम पनिगर्ने हुन्छ । यी सातनगरपालिकाले रु १५ लाख देखि रु ५० लाखसम्मको बजेट व्यवस्थापनमार्फत काम अघि बढाएको बानियाँको भनाइथियो ।

उपभोक्ता सचेतनाहुननसक्नु, बजार अनुगमनबाट प्रत्यक्ष लाभान्वितहुने निष्पक्ष व्यापारिक वर्गमा जागरुकताको अभाव, प्रतिस्पर्धी बजारको माग सिर्जनान सक्नु लगायत राजनीतिकदलकाचन्दाआतंक जस्ता कारणले पनि उपभोक्ताहितर अधिकारको सुनिश्चितताहुननसकेको बानियाँले बताए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

स्वर्गद्वारीमा जन्मियो अचम्मको बच्चा , उपचार गर्ने पैसा नभएर निराश भइ फर्किन बाध्य

प्यूठानको स्वर्गद्वारी नगरपालिकाका एक महिलाले अचम्मको बच्चा जन्माएकि छिन। स्वर्गद्वारी नगरपालिका वडा नं ३ जलूकेकी

आज पोखरामा

Humanity First२० वर्ष अगाडी देखी सडकमा बास गर्दै डुली हिड्ने आमाको उद्दार@ मानवसेवा आश्रम शाखा

१३ बर्षदेखी जेनिशा तामाङ्गलाई हेर्नुहोस

आज काठमान्डूको अनामनगरमा एउटा कोठा भित्र बस्ने जेनिसा तामांङ्गको उद्दार भएको छ १३ बर्ष पुगेकी

नेपाली महिलाको भारतमा को ठी, यसरी पक्राउ परिन् चमेली

काठमाडौं- नेपाली महिलाले भारतमा पुगेर कोठी सञ्चालन गरेको फेला परेको छ । उनले नेपालबाट महिलालाई

ताजा अपडेट