आजदेखि अधिकमास अर्थात मलमास शुरू हुँदै ,मलमासमा के गर्न हुन्छ, के हुँदैन ?

प्रकाशित मिति : September 18, 2020


काठमाडौं । आजदेखि अधिकमास अर्थात मलमास सुरु हुँदैछ ।
आज अपरान्ह ४ बजेर ५९ मिनेटमा सुरु हुने अधिकमास असोज ३० गते राति १ बजेर ५३ मिनेटमा सकिनेछ । हिन्दु परम्परा अनुसार यस अवधिमा कुनै पनि शुभ र नयाँ कार्यको थालनी गर्न नहुने नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिका अध्यक्ष प्राध्यापक डाक्टर रामचन्द्र गौतमले बताए ।

अधिकमासमा विवाह, व्रतबन्ध, पक्ष अनुष्ठान, पुराण वाचन जस्ता कार्य गर्न नहुने उनको भनाइ छ । प्रत्येक राशि, नक्षत्र, महिना आदिका स्वामी रहेका र अधिक मास अर्थात मलमासको स्वामी नभएका कारण अधिकमासमा सम्पूर्ण शुभ कार्य तथा देव एवं पितृ कार्य वर्जित गरिएको पौराणिक कथन छ ।
गौतमले घरमा गरिने नियमित पूजा पाठ, मन्दिर दर्शन, तिथि, बार या नक्षत्र मिलेर गर्ने योगहरु गर्न मिल्ने बताए । अधिकमास प्रत्येक तीन वर्षमा एकपटक आउँछ। सूर्यमान अनुसार वर्षमा ३ सय ६५ दिन र चन्द्रमान अनुसार वर्षमा ३५४ दिन हुन्छ ।

यसरी हेर्दा सूर्य र चन्द्रमानबीच बर्षमा लगभग ११ दिनको फरक आउँछ । तीन वर्षमा ३३ दिनको फरक पर्ने भएपछि त्यहि एक महिनालाई अधिकमास भन्ने गरिएको हो । अधिकमास पर्ने वर्षमा सूर्यमान अनुसार वर्षमा १२ वटै महिना रहेपनि चन्द्रमान अनुसार १३ वटा महिना पर्न आउँछ ।

सूर्य र चन्द्रमाको गति मिलाउनका लागि मलमास पर्ने गर्दछ। मलमासलाई पुरुषोत्तम महिना पनि भन्ने गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

स्वर्गद्वारीमा जन्मियो अचम्मको बच्चा , उपचार गर्ने पैसा नभएर निराश भइ फर्किन बाध्य

प्यूठानको स्वर्गद्वारी नगरपालिकाका एक महिलाले अचम्मको बच्चा जन्माएकि छिन। स्वर्गद्वारी नगरपालिका वडा नं ३ जलूकेकी

आज पोखरामा

Humanity First२० वर्ष अगाडी देखी सडकमा बास गर्दै डुली हिड्ने आमाको उद्दार@ मानवसेवा आश्रम शाखा

१३ बर्षदेखी जेनिशा तामाङ्गलाई हेर्नुहोस

आज काठमान्डूको अनामनगरमा एउटा कोठा भित्र बस्ने जेनिसा तामांङ्गको उद्दार भएको छ १३ बर्ष पुगेकी

नेपाली महिलाको भारतमा को ठी, यसरी पक्राउ परिन् चमेली

काठमाडौं- नेपाली महिलाले भारतमा पुगेर कोठी सञ्चालन गरेको फेला परेको छ । उनले नेपालबाट महिलालाई

ताजा अपडेट